Moderaternes Sexistiske Klovnebus – Et tragikomisk Cirkus

Et politisk cirkus uden ledelsesansvar

De seneste uger har medierne været fyldt med tumult om Moderaterne – eller som de nu er døbt af et af deres egne folketingsmedlemmer: Den Sexistiske Klovnebus.

Partiet fyrer samtlige medarbejdere, men lader ledelsen blive siddende. Dem, der burde have haft styr på bussen, bliver ikke stillet til ansvar. Et tragikomisk skuespil, hvor de eneste, der betaler prisen, er dem på gulvet.

Historien gentager sig – hykleriet lever videre

Man kan ikke lade være med at drage paralleller til Socialdemokratiets Jeppe Kofod, der som 34-årig havde sex med en lige fyldt 15-årig – og senere blev udnævnt til udenrigsminister. Nu ser vi en lignende situation i Moderaterne, hvor en politisk sekretariatschef, Caroline Stage Olsen, forfremmes til digitaliseringsminister, selvom hendes afdeling er kollapset i skandale.

Klovnebus eller ej – nogle mennesker har klovnefobi, og det er ikke svært at forstå, hvis man har været ansat hos Moderaterne i denne tid.

Ansvar og trivsel – kun tomme floskler?

Vi taler om trivsel på arbejdspladsen og arbejdsgiveransvar, men når skeletterne vælter ud, viser det sig, at de store ord blot er facade.

Kirsten Munch Andersen, der burde tage det politiske ansvar, forlader sin post efter eget ønske – selvfølgelig med en fratrædelsesaftale. De fyrede medarbejdere får intet. Det er klassisk dansk politik i en nøddeskal: Ansvar til gulvet, gyldne håndtryk til toppen.

Et symptom på et større problem

Den sexistiske klovnebus er ikke kun Moderaternes problem. Den afslører et større samfundsmønster:

  • Vi taler om ansvar, men tager det ikke.
  • Vi taler om trivsel, men handler ikke.

Cirkusset fortsætter. Måske med færre klovne i bussen, men stadig med samme tragikomiske absurditeter.

Mon underholdningen stopper her?

Eller fortsætter Moderaternes cirkus de kommende uger? Sæt dig godt til rette – det ser ud til, at der stadig er billetter til forestillingen.

— 000 —

Bragt i Dagbladet Ringkøbing-Skjern lørdag den 28.09.2024

Læs mere om politik og tragikomiske situationer:

Andre artikler om Den Sexistiske Klovnebus:

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

viden er at handle

Din samling af inspirerende historier venter på dig – køb nu!

Historier, der inspirerer og giver indsigt – perfekt til en stille stund.

Scroll to Top